Resultat Enhjulings-SM2009

bilder SM2009


Resultat SM 2009 PDF:

Speed

Om Speed Tävlingarna
 
Bilder från tävlingarna 
Resultat:
100m.pdf   
400m.pdf
 
800m.pdf
 
1500m.pdf
 
10k.pdf
 

Höjdhopp 
Om höjdhopp
 
Bilder höjdhopp
 
Resultat: höjdhopp.pdf

Teknikbanan IUF 
Om Teknikbanan 
Resultat: IUF_Teknikbana.pdf  

En fot /OneFoot 
Om OneFoot
  
Bilder OneFoot  
Resultat: OneFoot.pdf  

SlowRace 
Om Slowrace
 
Resultat: Slowrace.pdf

WheelWalk 
Om WheelWalk
 
Bilder WheelWalk
 
Resultat: WheelWalk.pdf

Länghopp
Om längdhopp
 
Bilder Längd
 
Resultat : langd.pdf 

Trial
Om Trial 
Bilder Trial
 
Resultat: Trial.pdf

Muni
Om Muni
  
Bilder Muni 
Resultat: Muni.pdf

Speedtrail 
Om Speedtrial
 
Bilder Speedtrial
 
Resultat: SpeedTrial.pdf

 

Svensk mästare 2009
Top 3 oavsett ålder !

100 m speed
1:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  16:28 sek
2:a Daniel Adelander  Stockholm  17:18
3:a Tobias Bernström  Enskede 17:22

400 m  speed
1:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  1.07:72 sek
2:a Tobias Bernström  Enskede 1.11:07
3:a Jesper Lundqvist Tyresö 1.12:94

800m speed
1:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  2.24:13 sek
2:a Tobias Bernström  Enskede 2.31:94
3:a Niklas Jonsson  Vännäsby  2.33:09

1500 m speed
1:a Björn Magnusson  Göteborg  3.56:63 
2:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  4.02:44
3:a Jesper Lundqvist Tyresö 4.06:47

10K
1:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  29.23 sek
2:a Jesper Lundqvist Tyresö 29.30
3:a Jesper Sandström Sollentuna  29.35
4:a Björn Magnusson Göteborg 29.53 *(funktionärsmiss)

Höjd
1:a Johan Jakobsson Röbäck  103 cm
2:a Niklas Jonsson Vännäsby 100 cm
3:a Staffan Krol Brevinge  Fjugesta 88 cm

Teknikbana / IUF
1:a Jesper Sandström Sollentuna 24:90 sek
2:a Jesper Lundqvist Tyresö  25:19
3:a Henrik Åkerstedt  Lidingö 25:69

Längd
1:a Daniel Adelander  Stockholm  232 cm
2:a Johan Jakobsson  Röbäck  225
3:a Martin Sjönneby Gagnef  194

Muni
1:a Henrik Åkerstedt  Lidingö  3.44 sek
2:a Björn Magnusson  Göteborg  3.47
3:a Olov Gunnarsson  Storvik 4.16

OneFoot 50m
1:a Jesper Sandström  Sollentuna  11:37 sek
2:a Axel Ahlman Skara 11:81
3:a Carl Göransson Skara 11:84

SloweRace
1:a Daniel Adelander  Stockholm 30:53 sek
2:a Marcus Hahn Holmsund  22:78
3:a Jesper Sandström Sollentuna 21:56

Trial
1:a Johan Jakobsson  Röbäck 30 st av 30 st
1:a Niklas Jonsson Vännäsby   30
1:a Martin Sjönneby Gagnef  30
1:a Marcus Hahn  Holmsund 30
1:a Jesper Sandström Sollentuna 30

SpeedTrial
1:a Marcus     Hahn 18.13
2:a Linus Karlsson 21.68
3:a Daniel    Adelander 25.53

WheelWalk
1:a Oskar Kambring    20.78
2:a Erik Stenberg    21.19
3: Christofer Carlmark 21.44

© Copyright Enhjuling.Se